از تماس مستقیم با پشم شیشه خودداری کنیدسلامت نیوز : یک متخصص رادیوتراپی آنکولوژی گفت: پشم شیشه در تولید برخی از لحاف و تشک‌ها استفاده می‌شود. اگر روکش آن برداشته شود، تماس آن در درازمدت ممکن است باعث ابتلای فرد به بیماری‌های تنفسی شود.

دکتر حمیدرضا دهقان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود:‌ پیش از این محصولات تهیه شده با پشم شیشه حاوی آزبست بود اما در حال حاضر از الیاف دارای این ماده استفاده نمی‌شود. با این حال اگر روکش پشم شیشه برداشته شود ممکن است تماس مستقیم با آن در درازمدت موجب ابتلای فرد به بیماری‌های تنفسی شود چراکه این الیاف حاوی پودرهای ریزی است که تنفس آن در درازمدت امکان دارد باعث بروز بیماری فیبروزریه و در ادامه تنگی نفس پیشرونده شود البته این فرضیه کاملا اثبات نشده است.این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه ابتلا به تومور ریه شایع‌ترین عارضه بر اثر قرار گرفتن در معرض آزبست است، گفت: عوارض تومور ناشی از آزبست 20 سال بعد نمود پیدا می‌کند. بیشتر مبتلایان به این تومور یا در کارخانه‌هایی کار می‌کردند که از این ماده در آن‌ها استفاده می‌شده است یا خانه‌های آنان در کنار این کارخانه‌ها قرار داشته است.

وی با اشاره به روش اشعه درمانی به عنوان یکی از راه‌های درمانی تومورها، اظهار کرد: در این روش پزشک با تاباندن اشعه با انرژی زیاد به محل تومور و سلول‌های سرطانی در حال رشد تلاش می‌کند جلوی رشد تومور را بگیرد و اشعه درمانی در درمان بسیاری از تومورها موثر است.دهقان درباره روش‌های مختلف اشعه‌ درمانی گفت:‌ گاهی اوقات اشعه از روی پوست به تومور تابیده می‌شود اما برخی مواقع این کار از داخل بدن و نزدیک تومور انجام می‌شود که به آن (براکی‌تراپی) می‌گویند.

وی تاثیر اشعه درمانی در درمان تومورهای سرطانی نسبت به روش‌های درمانی دیگر گفت: در کشور انگلیس تحقیقی درباره روش‌های استفاده شده برای تومورهای درمان شده انجام شد که بر اساس آن 40 درصد از آن‌ها با استفاده از روش جراحی، 40 درصد با بهره‌گیری از اشعه درمانی و 20 درصد با استفاده از روش شیمی درمانی درمان شده بودند بنابراین تاثیر اشعه درمانی در درمان تومورها با روش جراحی برابر است اما روش اشعه درمانی در ایران هنوز به جایگاه خود نرسیده است و از روش جراحی بیشتر استفاده می‌شود.دهقان در پایان اظهارکرد: در حال حاضر بیشتر روش‌های چند تخصصی برای درمان سرطان مطرح است. به عنوان نمونه برای درمان یک بیمار ابتدا از روش‌ جراحی سپس از اشعه درمانی استفاده می‌شود یا برعکس. در این روش، پزشکان رشته‌های تخصصی مختلف درباره بیمار اظهار نظر می‌کنند و بیمار بر اساس یک پروتکل درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد.

/ 0 نظر / 14 بازدید